سفارش تبلیغ
صبا

محیط زیست همدان - اکوتوریسم
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
نمی دانم باید تاسف بخورم یا شاد باشم........ 
این خبر را تابناک منتشر کرد:
پلنگ ایرانی در خدمت المپیک زمستانی در روسیه!

در حالی که محیط زیست طبیعی ایران، به دلایل گوناگون از جمله محدودیت زیستگاه‌ها و آلودگی‌های موجود به شدت در معرض تخریب است، دولت روسیه از ایران درخواست کرده چند قلاده پلنگ آسیایی که شمار بسیار معدودی از آن در ایران و آسیا باقی مانده، به کشور روسیه بخشیده تا از این موجودات ارزشمند زیستی ایران به عنوان سمبل اجرایی مراسم افتتاح المپیک زمستانی 2014 سوچی روسیه استفاده شود!

به گزارش «تابناک»، این تقاضا چندی پیش در دیدار یکی از مقامات کشورمان با «یوری ترودنیف»، وزیر محیط زیست و منابع طبیعی روسیه مطرح شده است و در پایان این دیدار، قرار شده تا هیأتی از کارشناسان محیط زیست روسی برای راه‌های دریافت پلنگ‌های آسیایی، به ایران سفر کند.

در همین حال، روسیه برای جلوگیری از واکنش افکار عمومی مردم ایران، وعده داده که روسیه در حمایت از نسل رو به انقراض پلنگ‌های آسیایی همکاری کرده و می‌خواهد راه‌های جلوگیری از انقراض کامل آن را بررسی کند.

این در حالی است که نسل پلنگ آسیایی در قفقاز، آذربایجان و ترکیه منقرض شده و این گونه نادر در تعداد، هفتصد تا هشتصد قلاده در ایران موجود است که البته هر روزه کم و کمتر می‌شود.

پروژه دستیابی به پلنگ آسیایی با حمایت ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، راه‌اندازی شده و هدف آن به‌کارگیری این حیوان ایرانی در روسیه تا پیش از المپیک زمستانی 2014 در سوچی روسیه است.

در حالی که هر ساله شمار بسیاری از حیات وحش ایران از جمله پلنگ آسیایی توسط شکارچیان، تصادفات جاده‌ای و یا استفاده از گوشت آلوده به سم توسط روستاییان ناآگاه کشته می‌شوند، اخباری در تأیید مخفیانه برخی مقام‌های سازمان محیط زیست برای انتقال بی سر و صدای این حیوانات از ایران به گوش می‌رسد.

بر پایه دیدگاه متخصصان محیط زیست، با توجه به انقراض نسل این حیوان در قفقاز، سوچی مکان مناسبی برای حیات پلنگ‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند، نخواهد بود و اگر محیط آنجا برای احیای این حیوان مناسب بود، نسل پلنگ در منطقه قفقاز منقرض نمی‌شد؛ بنابراین، به نظر می‌رسد با توجه به این که یکی از مهمترین دلایل انقراض پلنگ آسیایی، نابودی زیستگاه‌های این حیوان در منطقه قفقاز بوده، اقدام روسیه برای خروج پلنگ‌های ایرانی از ایران، جز برای جلب بیشتر گردشگر، جذب سرمایه‌های خارجی و درآمدزایی هر چه بیشتر برای کشور روسیه نمی‌تواند تلقی شود.

گفتنی است، تا کنون مقامات محیط زیست کشورمان، در این باره سخنی به میان نیاورده و به نظر می‌رسد در صورت چنین توافقی، ضروری است موضوع برای روشن شدن افکار عمومی و به ویژه سازمان‌های غیر دولتی تخصصی و همچنین متخصصان امر به بحث و بررسی گذارده شود.

[ یکشنبه 88/9/29 ] [ 6:23 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

آئودی خودروی سبز سال شد

 

 لوس آنجلس موتور با ارائه فهرست مصرف کنندگان نوشت خودروی "آئو دی ای. تری. تی. دی . آی (Audi A3 TDI)" با مصرف سوخت پنج و شش دهم لیتر در هر یکصد کیلومتر به عنوان خودروی سبز سال دو هزار و نه انتخاب شده است.
بر اساس گزارش کارشناسان محیط زیست،‌ خودروهایی از شرکت فولکس واگن موسوم به مدل جتا، تویوتای پریوس، هوندا اینسایت و گلف تی. دی. آی به همراه خودروی فورد مرکوری از رقبای مدل جدید آئودی به شمار می روند.
رون کوگان، سردبیر نشریه خودروی سبز گفت این خودرو از پنجاه درصد مصرف بهینه سوخت در مقایسه با مدل مشابه با موتور پاترولی ای. سی برخوردار است.
وی فهرست خودروهای امسال را بسیار نزدیک به یکدیگر خواند و تصریح کرد این فهرست نشان می دهد صنعت خودروسازی در مناطق مختلف بسیار نزدیک به یکدیگر هستند و از معیارهای محیط زیستی نیز نزدیک برخوردارند.
خبرگزاری آلمان در گزارشی از لوس آنجلس بهای این مدل از خودروی آئودی را در آمریکا معادل سی هزار دلار اعلام کرد.

 

 

منبع:‌سایت فردانیوز 


[ چهارشنبه 88/9/25 ] [ 10:17 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

تهیه قطعنامه "روز بین المللی نوروز" در سازمان ملل

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد – نیویورک: با تصویب این قطعنامه، برای نخستین بار نوروز به عنوان یک مناسبت بین المللی از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته خواهد شد.
پیش نویس قطعنامه تهیه شده با عنوان "روز بین المللی نوروز " از سوی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل به کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و گروه کشورهای در حال توسعه در سازمان ملل (گروه 77 و چین) معرفی شده و حمایت این کشورها از این قطعنامه در خواست شد .
پیش نویس این قطعنامه که در یک ابتکار عمل مشترک توسط هیئت‌های نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، آذربایجان، قزاقزستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه و ترکمنستان در سازمان ملل تهیه و جهت تصویب به مجمع عمومی سازمان ارایه شده است، روزدوم آذر ماه 1388 در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک به امضاء سفرای کشورهای یاد شده به عنوان " بانیان اصلی این قطعنامه" رسید و سپس جهت معرفی به نمایندگی‌های کشورهای سازمان ملل متحد ارسال شده و از آنان درخواست می شود که به جمع بانیان اولیه بپیوندند. این قطعنامه در مرحله بعدی رسما جهت تصویب در چهارچوب ماده 49 دستورکار مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح خواهد شد.
این پیش نویس قطعنامه در 19 بند مقدماتی و 5 بند اجرایی تنظیم شده است.
در بند‌های مقدماتی با اشاره به اهداف منشور ملل متحد، ، اعلامیه جهانی تنوع فرهنگی، کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی معنوی، از نوروز بعنوان تجسم وحدت فرهنگی و آیین دیرپایی یاد شده است که توسط بیش از سیصد میلیون نفر و در طول بیش از سه هزار سال گذشته و در حوزه جغراقیایی وسیعی شامل خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز، منطقه دریای سیاه، بالکان و دیگر نقاط جهان گرامی داشته شده است.
نوروز آیینی است که در جهت تقویت ارتباط میان مردمان براساس احترام متقابل، صلح و حسن همجواری عمل می‌کند و فرهنگ "زندگی سازکار با طبیعت و محیط زیست" را تقویت می‌کند. بویژه آنکه آمیختگی این سنت پسندیده با نگاه عمیق و جهانشمول اسلام به انسان و طبیعت ، بر ارزش و ماندگاری آن افزوده است .
در این پیش نویس همچنین از تصویب نوروز بعنوان یکی از مصادیق میراث فرهنگی معنوی توسط سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال 2009 استقبال شده است.
برخی از بندهای اجرایی این پیش نویس قطعنامه در برگیرنده اقدامات مشخص زیر در سطح بین المللی هستند:
1- اعلام نخستین روز فروردین ماه (21 مارس) هر سال به عنوان روز بین المللی نوروز
2- استقبال از اقدامات کشورهای عضو سازمان ملل در جهت حفظ و توسعه فرهنگ و سنت‌های نوروزی.
3- درخواست از کشورهای عضو سازمان ملل برای ارتقاء آگاهی عمومی در مورد نوروز و سازماندهی مراسم سالانه برای بزرگداشت این عید.
4- درخواست از کشورهایی که نوروز در آنها جشن گرفته می‌شود، برای پژوهش در مبانی و تاریخ نوروز با هدف گسترش آگاهی در مورد میراث نوروز در میان جامعه بین المللی.

 منبع: سایت فردا نیوز 


[ چهارشنبه 88/9/25 ] [ 10:6 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]
[ یکشنبه 88/9/22 ] [ 10:34 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

سایت انجمن منابع تجدیدپذیر، حفظ منابع طبیعی، سازمان مدیریت زیست محیطی و منابع علمی می‌باشد.

http://www.scorecard.org/

 

سایت سازمان بین‌المللی حفاظت از پارک حیوانات دریایی و آکواریومی و حیات وحش می‌باشد.

http://anstaskforce.gov/

 

 سایت معرفی حیوانات خطرناک آبزی، گونه‌های طبیعی آبزی، برخی حیوانات رده‌ی خرچنگ‌ها، ماهی‌ها، جانوران نرم‌تن ازقبیل حلزون‌ها و مارماهی‌های دریایی می‌باشد.

http://cardiovascular.cx/

 

سایت مرجان‌های دریایی، حفظ بقای مرجان‌های دریایی، ایستگاه‌های حفاظت از مرجان‌ها و مناطق حفاظت شده‌ی دریایی می‌باشد.

http://crustacea.net/  

 

ن سایت احیاء سخت‌پوستان رده‌ی خرچنگ‌ها در سطح جهان و خرچنگ‌ها می‌باشد.

http://earlab.bu.edu/  


[ یکشنبه 88/9/22 ] [ 10:4 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]
          

.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

از سال 84 که در رشته محیط زیست مشغول به تحصیل شدم، این وبلاگ را ایجاد و در هر بازه زمانی به هر اندازه که توان داشتم مطالبم را در آن می نگاشتم. از پاییز سال 89 با تحولی که در نگرشم به حوزه محیط زیست بوجود آمد. سمت و سوی وبلاگم نیز به مسئله اکوتوریسم تغییر کرد تا در اول بهمن سال 90 عنوان وبلاگم از محیط زیست همدان به محیط زیست همدان -اکوتوریسم تغییر کرد. چرا که تنها صنعت حامی محیط زیست، صنعت اکوتوریسم است. و امیدوارم که این صنعت به عنوان حامی محیط زیست بتواند از مشکلات عمده حیات بکاهد.
امکانات وب


بازدید امروز: 28
بازدید دیروز: 22
کل بازدیدها: 366989