سفارش تبلیغ
صبا

محیط زیست همدان - اکوتوریسم
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

با حضور سران کشورها برگزار می شود: 
اجلاس مهم تغییرات آب و هوایی درنیو یورک 
ایرن - سازمان ملل متحد اجلاس سران در باره تغییرات آب و هوایی را در تاریخ 22 سپتامبر2009 برابر با 31 شهریور ماه جاری درمقر سازمان ملل در نیویورک به ریاست بان کی مون دبیر کل سازمان ملل برگزار می نماید.
گرمایش زمین
به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، هدف از برگزاری این نشست جلب توجه سران کشور ها و دولت ها برای اقدام فوری در باره حل مشکلات اقلیمی و بسیج اراده سیاسی مورد نیاز در بالا ترین سطح به منظور پذیرش تعهد آب و هوایی جهانی با همتی بلند، مناسب، موثر ومنصفانه ای است که در کنفرانس تغییرات آب و هوایی ملل متحد در کپنهاگ در ماه دسامبر مطرح خواهد شد. 
این نشست فرصتی است که رهبران می توانند در باره مسائل اساسی بحث و تبادل نظرنمایند، زمینه های مشترک را یافته و دستورالعمل به مذاکره کنندگان خود برای اجلاس کپنهاگ ارائه دهند. 
بر اساس گزارش هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی، در قرن بیستم سطح زمین 47/0 درجه سانتیگراد گرم شد که این افزایش دما به دلیل افزایش گاز های گلخانه ای بود. بین سال های 1970 لغایت 2004 متصاعد شدن گازهای گلخانه ای تا 70 درصد افزایش داشته است. بر اساس پیش بینی های انجام شده در صورت ادامه انتشار گازهای گلخانه ای به میزان فعلی ودر واقع دو برابر بودن آن نسبت به زمان صنعتی شدن، جهان با افزایش دمایی معادل 2 تا 5/4 درجه سانتیگراد تا سال 2100 رو به رو خواهد شد. 
در حال حاضر درباره اینکه اجتناب از پدیده تغییرات آب و هوایی تقریبا غیر ممکن است، اجماع جهانی وجود دارد و لزوما در هر جا توان تطبیق پذیری باید بهبود یابد و این شامل کشور های دارای در آمد بالا نیز می شود. 
شایان ذکر است اختلال در نظام آب وهوایی موجب سیل های مکرر، خشکسالی و تشدید امواج گرما در سراسر جهان می شود.
سایت ایرن. کد خبری 1143

[ دوشنبه 88/6/30 ] [ 10:35 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]
ایرن – سعیده وحیدنیا: به گفته کارشناس حیات وحش طی دو سال اخیر گربه پالاس در مناطق مختلف کشور بیش از گذشته دیده شده است.
گربه پالاس

 مهندس مرضیه موسوی در گفتگو با خبرگزاری محیط زیست ایران گفت : طی دو سال اخیر شاهد زیاد شدن گربه پالاس در مناطق مختلفی همچون، سمنان، جنوی خراسان ،آذربایجان شرقی، اطراف تهران دماوند وپارک ملی خجیر بوده ایم . اما این بدان معنا نیست که این گربه در معرض خطر نیست . این گربه نادر همچنان درمعرض خطر است و باید مورد حفاظت قرار گیرد.
موسوی ادامه داد : به دلیل پیشرفتهای تکنولوژی و استفاده از دوربینهای تله ای ، امکان عسکبرداری مهیا شده و همین امر نشانگراین است که گربه پلاس بیشتر دیده شده است .
این کارشناس حیات وحش افزود: تخریب زیستگاه دشتی و کمبود طعمه (خرگوش و جوندگان دیگر) از عوامل تهدید این گونه نادر است . البته زیستگاه گربه پالاس صخره ای است و در ارتفاعات بلند زندگی می کند و امکان تخیرب این نوع زیستگاه وجود ندارد اما در زیستگاه دشتی این گونه نادر امکان تخریب وجود دارد.
موسوی گفت : متاسفانه آماری که به صورت رسمی از این حیوان وجود داشته باشد در دست نیست ، ضمن آنکه هیچ گونه آماری از گشوتخواران وجود ندارد. به دلیل آنکه فعالیت این گربه بیشتر درشبها است و به علت زیستگاه صعب العبور این گونه نادر نمی توان آماردقیقی از جمعیت آن ارائه داد . ضمن آنکه برای این کار وقت هزینه زیاد نیز باید صرف شود.
نام این گونه از پیتر سیمون پالاس، طبیعی‌دان آلمانی، گرفته شده که در اکتشاف علمی امپراتوری روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای داشت. موهای گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونه‌های دیگر گربه بلندتر و متراکم‌تر است. کمی بزرگ‌تر از یک گربه اهلی است اما بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر و پاهایش کوتاه‌تر و محکم‌ترند. پوزه کوتاه، صورت پهن و گوش‌ها بسیار کوتاه و گرد هستند. از آنجا که پایین و بافاصله از هم قرار گرفته‌اند تنها اندکی از لابه‌لای موها بیرون می‌زنند. این ویژگی‌ها حکایت از سازش با محیط سرما دارد. چشم‌ها درشت‌اند و مانند جغد در جلوی سر قرارگرفته‌اند. احتمالا به خاطر اهمیت بینایی در شکار بوده که به این شکل تکامل یافته‌اند. رنگ پوشش بدن خاکستری روشن است که گاهی به زرد نخودی یا نارنجی سوخته و خرمایی می‌زند. در افراد بالغ نوک موها سفید است که به آنها ظاهری یخ‌زده می‌بخشد. روی پیشانی‌اش خال‌های تیره‌ای دارد و دو نوار تیره به شکل مایل در امتداد هر گونه کشیده شده است. لب، چانه و گلو سفید است. آثار نوارهای عرضی ممکن است روی پشت و دست و پا دیده شود و دم علاوه بر چهار حلقه که آن را دربر گرفته است، در انتها نیز تیره است. ابعاد اصلی بدن عبارتند از:
طول سر و بدن: cm 50 - 65طول دم: cm 21– 31- وزن: kg 5/2- 5/3 -
گربه پالاس عمدتا از پایکا یا همان خرگوش‌موش، موش‌ها، سنجاب زمینی و پرندگان تغذیه می‌کند. در یک بررسی مشخص شد که 89درصد از طعمه‌ها را پایکا و چهاردرصد آنها را حشره‌خواران تشکیل می‌دهند. 
گربه پالاس در فروردین و اردیبهشت تولیدمثل می‌کند. دوره آبستنی 66روز گزارش شده است. در هر زایمان سه تا چهار بچه‌گربه به دنیا می‌آورد.

گربه پالاس، تک‌زی و پنهانکار، در سوراخ‌هایی که مارموت‌ها می‌کنند و حفره‌های جانوران دیگر لانه می‌کنند. اگرچه عمدتا شبگرد هستند، در طول روز هم مشاهده شده‌اند. برآوردها نشان می‌دهند که جولانگاه (home range) گربه پالاس نر حدود چهار کیلومترمربع است. گفته شده است که گوش‌های گربه پالاس به خاطر آن کوچک شده، پایین آمده و دیده نمی‌شود که نیمرخ کوتاهی داشته باشد و به آسانی پنهان شود. در مناطق باز با پوشش گیاهی و موانع بسیار اندک، این شکل سر به کمین کردن و تعقیب مخفیانه خیلی کمک می‌کند. از دیواره‌های سنگی به‌راحتی بالا می‌روند.


سایت ایرن . کد خبر 1145[ دوشنبه 88/6/30 ] [ 10:20 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

دعوت از زوج جهانگرد ایرانی

توسط موسسه زیگورات

آقای جعفر ادریسی و خانم نسیم یوسفی که با عشق و علاقه و با هدف طلح و حفظ محیط زیست و طبیعت دور دنیا را رکاب زده‏اند از تجربیات خود می گویند.....

وعده دیدار: چهرشنبه 11/6/1388 ساعت 16

مکان: مریانج - سالن آموزش فنی و حرفه‏ای

کاری از آموزشگاه گردشگری زیگورات


[ یکشنبه 88/6/8 ] [ 11:22 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]
          

.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

از سال 84 که در رشته محیط زیست مشغول به تحصیل شدم، این وبلاگ را ایجاد و در هر بازه زمانی به هر اندازه که توان داشتم مطالبم را در آن می نگاشتم. از پاییز سال 89 با تحولی که در نگرشم به حوزه محیط زیست بوجود آمد. سمت و سوی وبلاگم نیز به مسئله اکوتوریسم تغییر کرد تا در اول بهمن سال 90 عنوان وبلاگم از محیط زیست همدان به محیط زیست همدان -اکوتوریسم تغییر کرد. چرا که تنها صنعت حامی محیط زیست، صنعت اکوتوریسم است. و امیدوارم که این صنعت به عنوان حامی محیط زیست بتواند از مشکلات عمده حیات بکاهد.
امکانات وب


بازدید امروز: 43
بازدید دیروز: 14
کل بازدیدها: 363977