سفارش تبلیغ
صبا

محیط زیست همدان - اکوتوریسم
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

چند وقتی است با روزنامه همدان پیام در خصوصو خبرهای محیط زیست به عنوان خبرنگار آزاد همکاری میکنم.

و اگر شما دوستان محترم سوژه خاصی به ذهنتون میرسه در قسمت نظرات آنرا بنویسید تا بر روی آن کار کنیم.

 

این عنوان اولین مطلبی بود که در سرویس اجتماعی روزنامه همدان پیام در یکشنبه 28 فروردین 90  به چاپ رسید.

 

در مضرات مهمانهای ناخوانده عربی؟

هر ساله در فصل بهار و تابستان با افزایش بادها ی موسمی که از غرب کشور وارد میشود به همراه خود گرد و غباری را وارد کشور میکند که البته در مورد منشا این ریزگردها که داخلی یا خارجی هستند اختلاف نظر وجود دارد. از طرفی کارشناسان معتقد اند منشا این گرد و غبار بیابانهای شمالی عراق و سوریه و عربستان است ولی عده ای نیز با آزمایش بر روی ریز گردها معتقداند حجم قابل توجهی از تالاب های خشک شده در ایران مانند تالاب هور العظیم منشا  میگیرند. از آن جمله دکتر حسن آخانی معتقد است که منشا ریز گردها تالابهای خشک شده جنوب و غرب و شمال غربی ایران است. اما نکته مهم در بحث ریزگردها (haze  ) ترکیب ذرات ریز گرد و غبار با آلاینده های شهری است که خطر افزایش آسم و سرطان را در افراد مختلف افزایش میدهد. دکتر کاظم ندافی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است که خاک سطحی منابع گردو غبار غنی از محتوی شنی (بالاتر از 50 درصد) و محتوی رسی پایین (کمتر از 5 درصد) است و زمانی که دید افقی توسط گردو غبار به کمتر از یک کیلومتر کاهش می یباد؛ طوفان گرد و غبار ایجاد شده که بیماریهای قلبی- عروقی را به میزان 12 درصد و سرطان ریه را به میزان 14 درصذ افزایش میدهد.

تنها در چهارشنبه 24 فروردین میزان آلودگی هوای شهر همدان بر اثر پدیده ریزگرد 5 برابر حد مجاز و زاویه دید افق کمتر از 5/1 کیلومتر بود و این در حالی است که با بارش باران در شب قبل کاهش محسوسی در بروز این پدیده اتفاق افتاده بود زیرا در شهر ایلام اثر پدیده ریزگرد 43 برابر حد مجاز و زاویه دید افق 100 متر گزارش شده بود. طبق نظر دکتر محمد رضا فضل الهی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یک چهارم جمعیت کشور یعنی در حدود 18 میلیون نفر در شرایط غبار آلودگی هوا در معرض خطر آسیب های تنفسی هستند.

تاثیرات این گرد و غبار تنها بر سلامتی انسانها نیست بلکه منجر به تغییرات اقلیمی در مقیاس جهانی و محلی می شود، و نیز چرخه بیولوژیکی، زمین شناسی، شیمیایی و محیط زیستی را تغییر میدهد. ذرات آئروسل های معدنی به وسیله کاهش میزان فتولیز (تجزیه شیمیایی بر اثر نیروی تابشی) گونه های فاز گازی به علت اینکه گردوغبار میتواند باعث کاهش برخورد نیروی تابشی که در نهایت باعث تغییر اتمسفر زمین می گردند.

بر اساس ماده 5 آیین نامه آمادگی  و مقابله با آثار زیان بار پدیده گرد و غبار (ریزگرد) در کشور وزارت جهاد کشاورزی موظف است با هماهنگی سازمان هواشناسی کشور و استانداریهای مربوط مطابق زمان بندی هایی که کارگروه تعیین می نماید، نسبت به مالچ پاشی و سایر اقدامات مناسب در مناطق با پتانسیل فرسایش بادی بالا براساس نتایج طرح شناسایی کانونهای بحرانی بیابانزا اقدام نماید. و تبصره ذیل آن وزارت نفت را مکلف مینماید ضمن تامین و تحویل رایگان مالچ مورد نیاز اجر ای این ماده، برنامه ریزی لازم برای تولید و نگهداری این ماده در پالایشگاه منطقه را به عمل آورد.

از طرفی با خشک سالی های پی در پی در منطقه و نیز احداث سدهای و خشک شدن تالاب ها و رودخانه های کشور و نیز آتش سوزی در جنگلهای زاگرسی و قطع درختان که خود سدی برای جلوگیری از حرکت گرد و غبار بوده اند، اثرات این ریزگردها همچنان بر قسمتهای مختلف ایران تاثیر میگذارد، که می توان با آبگیری تالاب ها و رودخانه و مالچ پاشی بیابانها اثرات این پدیده را کاهش داد. البته اقداماتی از طرف سازمان های مسئول در این زمینه انجام شده است. به گفته مدیر پروژه بین المللی مهار بیابان به خبر آنلاین چندین نشست و جلسه و نیز برنامه های منسجم برای مالچ پاشی با کشورهای منطقه چون عربستان، سوریه، عراق و ترکیه داشته ایم و قرار است در سال جاری آموزش و انتقال تکنیکهای مهار بیابان زایی را به آنها انتقال دهیم، که نتیجه اش به دستگاه دیپلماتیک بستگی دارد. باید آنها را در نشستهای مشترک چندجانبه مجبور به رعایت تعهداتشان کند.

اما به نظر نگارنده مهم این است که این اتفاق از سال 1373 تا به حال در حال افزایش است و تاثیرات بسیار بدی بر سلامتی مردم و تخریب محیط زیست داشته است. که به نظر می رسد به عنوان یک بحران منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده و تبعات آن در دراز مدت تاثیرات منفی بسیاری را بر سلامت ، محیط زیست و اقتصاد کشور ما خواهد گذاشت. البته با تصویب آیین نامه آمادگی و مقابله با آثار زیان‌بار پدیده گرد و غبار (ریزگرد) در کشور در تاریخ 6/5/1388 از طرف دولت، در صورت اجرایی شدن بندهای آن از طرف سازمانها و وزارت خانه های ذینفع میتواند درآینده از میزان آلودگی هوا بر اثر ریزگردها کاسته شود.

  

محمد سوزنچی کارشناس و فعال محیط زیست

پی نوشت:

·        مقاله دکتر کاظم ندافی با موضوع آلودگی هوا با تاکید بر ریز گرد ها و اثرات بهداشتی وزیست محیطی آن ها

·        مصاحبه دکتر حسن آخانی با روزنامه همشهری

·        آیین‌نامه آمادگی و مقابله با آثار زیان‌بار پدیده گرد و غبار (ریزگرد) در کشور به شماره : 93106/ت40419ه‍ 

·        گفتگوی محمد علی شاعری قائم مقام رئیس سازمان محیط زیست با خبرگزاری ایرنا


[ چهارشنبه 90/1/31 ] [ 3:13 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

جنا آقای اینانلو با خواند این مطلب که به احترام مردی که سخنانش تمام و کمال است، آبروی علم کویر را نریز درصدد دفاع از برنامه های خود که به شدت از طرف دکتر کردوانی نقد شده بود بر آمده و گفتگویی را با ایرن داشته است.

محمد علی اینانلو در گفت و گو با ایرن: 
استاد کردوانی هر چه بگویند ما قبول می کنیم 
اینانلو در گفتگو با ایرن به حضوردکتر کردوانی در یکی از برنامه های تلویزیونی سال 1387 اشاره کرد و گفت: درآن برنامه تلویحاً موضوع اعلام منطقه گندم بریان به عنوان گرم ترین نقطه زمین مطرح شد که مورد مخالفت جناب استاد دکتر کردوانی قرار نگرفت.البته شاید هم ایشان با توجه به موضوع اصلی بحث که کویر لوت بود مراد از عبارت " قطب حرارتی کره زمین " راکل منطقه گرفته اند، که به هر حال ظاهراً در این باره هم ایشان و هم ما قدری دچار سوء تفاهم شدیم. مضاف بر آنـــکه مکرراً به نقل از ایشــــان در سال های 88و 89 در مطبوعا ت مختلف گندم بریان به عنوان گرم ترین نقطه کره زمین اعلام شد، که ظاهراً جملگی برآمده از سوء تعبیر یک مصاحبه قبلی ایشان با یکی از روزنامه ها بوده است. کارگردان مستند " یک قدم به دوزخ" افزود: به هر حال من یک مستند سازم و اگر چه خود فارغ التحصیل جغرافیا و تاریخ از دانشگاه تهران هستم اما همیشه ترجیح داده ام برای تهیه فیلم های خود منابع و مستندات دقیق علمی را مورد استفاده قرار دهم و جناب استاد پروفسور کردوانی همیشه یکی از ارجمند ترین منابع علمی ما بوده و هستند و همچون همه دیگر دلمشغولان طبیعت ایران خود را همیشه شاگرد و وامدار ایشان می دانم :اینانلواضافه کرد تردیدی نیست که " چاله گودیز" در صد کیلومتری جنوب شرق گندم بریان از نظر ژئوموفولوژیکی و کلیماتولوژیکی شرایط مناسب تری برای وقوع بیشینه دمایی افزونتر از گندم بریان دارد و البته نام مستند ما درباره گندم بریان هم " یک قدم تا دوزخ " است، که اشاره تلویحی دارد به شرایط دشوار سفر به قلب چاله لوت، نه گندم بریان که تقریباً در حاشیه شرقی آن واقع است.
دکتر کردوانی دیروز در گفتگویی با خبرگزاری مهر که عیناً در ایرن هم منتشر شد، مطالب منتسب به وی در زمینه اینکه گندم بریان گرم ترین نقطه کره زمین است را تکذیب کرد و بروز این شبهه را ناشی از اشتباه یک خبرنگار و نیز القائات یکی از مستندهای محمد علی اینانلو دانسته بود.

اینجاست که علامت های سوالی که در ذهن من درست شده است به شدت بزرگ میشود. ای کاش دکتر کهرم بار دیگر گفتگویی را انجام میدادند. تا به واقعیت های این زمونه برسیم. ای کاش


[ یکشنبه 90/1/28 ] [ 10:23 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

 

دوست نداشتم از بی مهری های که در طی سال های گذشته از طرف افرادی که خود را حامی محیط زیست جا زده اند و نام خود را در کوس و کرنا خوانده اند. و با صدای جذابشان گوش مردمان را از خاطراتی دروغین پر کرده اند.

تا اینکه بالاخره پدر کویرهای ایران صدایش بلند شد و از دست این به ظاهر دوستان محیط زیستی نالید و فریاد دروغ نگویید، آبروی ما را نبرید و تحقیقات ما را زیر سوال نبرید، را سر داد.

اینجاست که دیگر خون در رگ های ما نیز به جوش می آید.

وقتی دکتر کردوانی کسی که نفسش محیط زیست است و طی سالیان متمادی تکیه کلامش محیط زیست بوده و زندگی و علم خود را وقف آن کرده است اینگونه از دست نامردی های دوستان مینالد، دیگر چه جای دفاع از آنان دارد. نامش را نمیبرم که وبلاگ ساده خود را بدنام نکنم، ولی شما دوستداران محیط زیست نامش را میدانید، نمیدانید؟

دکتر کردوانی برای خاتمه به این مسئله که گندم بریان گرم ترین نقطه زمین است مصاحبه ای را با خبر گزاری مهر انجام داده که خواهش میکنم کل مطلب را بخوانید و از بی مهری خبرگزاری ها و  ..... در حق این پیر محیط زیست مطلع شوید.

 

به احترام مردی که سخنانش تمام و کمال است، آبروی علم کویر را نریزید


آبروی علم کویر را نریزید/ گندم بریان گرمترین جای زمین نیست

پدر کویر شناسی ایران با تاکید بر اینکه گندم بریان گرمترین نقطه زمین نیست و تبلیغات برای جذب گردشگر در این منطقه می تواند نتیجه سالها زحمات و تحقیقات را به باد دهد گفت: بارها حرفهایش در رسانه ها تحریف شده ولی برای جلوگیری از آبروریزی علمی از سالها فعالیت و تجربیاتم دفاع می کنم.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر پرویز کردوانی یکی از چهره های ماندگار علم و پژوهش در حوزه جغرافیا به خصوص بیابان و کویر در بخش اول گفتگو با مهر به اهمیت صحیح بودن اطلاعات و انتقادش از برخی رسانه ها و اشتباهات آنها اشاره کرد  .

بخش دوم این گزارش با تاکید بر حساسیت کردوانی بر تلاش برای جلوگیری از آبروریزی علمی در ایران را بخوانید  .

وی در این گفتگو با این توضیحات که از خبرگزاری مهر می خواهد همه جزئیات سخنانش را در گزارش بیاورد ادامه می دهد که "این ماجرا سه سال پیش با پرسش خبرنگاری از من وارد مرحله تازه ای شد، وی از من پرسید:" گندم بریان چگونه منطقه ای است؟" من در پاسخ گفتم گندم بریان  یک توده آذرین آتش فشان در بیابان لوت است که اگر از شهداد 80 کیلومتر جلوتر بروید به "رود شور" می رسید و از آنجا به "گدار باروت" بالا می روید و تپه ای آتش فشانی سیاه است که گندم بریان می گویند ."
 

کردوانی ادامه می دهد که "خبرنگار از من پرسید آنجا گرم است و من پاسخ دادم که " بله در طول روز به خاطر سیاه بودن این تپه گرم می شود اما اینجا گرمترین نقطه نیست بلکه گرم ترین نقطه چاله ای است که ارتفاع آن 56 متر است و 60 تا 65 درجه گرم می شود. روز بعد خبر منتشر شد ولی به نقل از من نوشته شده بود که گندم بریان گرمترین نقطه زمین است و دمای آن به 67 درجه می رسد."
این چهره ماندگار ایران اضافه می کند:" بعد از انتشار این خبر در یکی از روزنامه ها  و انتقاد من از خبرنگاران و تذکرات لازم، جواد غفوریان رئیس انجمن کوهنوردی کرمان که بیابان لوت را مثل کف دستش می شناسد و با من هم کار کرده، تماس گرفت و گفت که فردی از تلویزیون (می خواهد اسمش را ننویسم)آمده و از من می خواهد او را به گندم بریان ببرم."

 کردوانی به نقل از غفوریان می گوید:" این گزارشگر تلویزیون در شهریور گندم بریان نتوانسته کتری آب را جوش بیاورد و از طریق دیگری غیر از گرمای طبیعی منطقه، کتری را جوش آورده و از آب جوش کتری تصویر گرفته و در تلویزیون نشان داده است. او همچنین در ظرفی آلومینیومی تخم مرغی را شکسته و نیمرو کرده و گفته ببینید در گرم ترین نقطه زمین آب جوش میاد و تخم مرغ هم می پزد."

 

دکتر کردوانی بر روی نقشه در حال نشان دادن منطقه گندم بریان و فاصله صد کیلومتری آن با گرم ترین نقطه زمین

وی به نقل از جواد غفوریان اضافه می کند که "بعد از این گزارشهای تلویزیونی و تبلیغات بسیار، مدیرکل وقت سازمان گردشگری کرمان بر این اساس که آقایی (؟) طرحی چندین میلیاردی برای گردشگری در گندم بریان دارد قصد جاده سازی و دسترسی آسان به گندم بریان را دارند."

وی تاکید کرد:" همان زمان تاکید کردم این کار را نکنید چرا که گندم بریان گرمترین نقطه زمین نیست و این کار می تواند نتیجه سالها زحمات و تحقیقات را به باد دهد. ولی در تلویزیون بارها این موضوع مطرح و تبلیغ شد."

کردوانی به یک گفتگویی زنده در تلویزیون اشاره می کند و می گوید: " روز جمعه 22 آذر سال 88 در تلویزیون بین المللی جام جم دو، دقیقا 55 دقیقه در مورد کویر و بیابان و گرمترین نقطه آن صحبت کردم. به منزل که رسیدم، تهیه کننده برنامه زنگ زد و گفت آقای پروفسور چقدر مردم ما با دقت به موضوع برنامه نگاه می کنند، او توضیح داد که بعد از برنامه شما آقای "اینالو" برنامه ای داشت و در آن برنامه گفت بینندگان را به گرمترین نقطه زمین در گندم بریان می برد."

وی اضافه کرد:" بعد از اینکه برنامه اینالو تمام شد از سراسر دنیا ایرانیان زنگ زدند که حالا دکتر کردوانی درست می گوید یا برنامه اینانلو و تهیه کننده برنامه از من خواست که توضیح بدهم و من هم گفتم که آنها اشتباه می کنند."  

پرویز کردوانی تاکید دارد که "بعد از این تبلیغات و برنامه های غلط تلویزیونی و رسانه ای تمامی مجلات گردشگری ایران برای جذب گردشگر می نویسند" گندم بریان گرمترین نقطه زمین" و همین موضوع باعث شد که گروهی به تازگی در گزارشی در روزنامه همشهری این موضوع را به چالش بکشند که در گندم بریان حیات وجود دارد در حالی که من سالهاست این موضوع را گوشزد می کنم."
 این استاد پیشین دانشگاه با انتقاد از انتشار اطلاعات غلط به نقل از او در سایتهای مرجع و حتی خبری و روزنامه های کشور تاکید دارد که این موضوع او را به شدت ناراحت کرده و فکر می کند این اشتباه را باید در جایی خاتمه داد و این گفتگو با خبرگزاری مهر تلاشی برای پایان دادن به این اشتباهات مکرر است.

کردوانی با احساسات ویژه ای از آبروریزی علمی برای ایران سخن می گوید و معتقد است:" حالا که همه جای دنیا تلاش دارند بهترین مکانهای کشور خود را نشان دهند و دنیا را برای جذب توریسم به کشور خود ببرند و اقتصاد خود را رونق دهند، این اطلاعات غلط می تواند مایه آبروریزی برای مملکت باشد و در دنیا ما را سرافکنده کند که گرمترین نقطه زمین در ایران نیست و آنها دروغ می گوید. در حالی که این افتخار و امتیاز ویژه ای برای کشور است."
 وی ادامه داد" من از روزنامه های پر تیراژ انتقاد می کنم که چرا اینقدر موضوعات را در سطوح پائین نگاه می کنید و با انتشار اطلاعات غلط تلاش دارید عمری فعالیت علمی و تخصصی کسی مثل کردوانی را زیر سوال ببرید؟ "

پدر کویرشناسی ایران با تکذیب ادعای مطرح شده از سوی وی مبنی بر اینکه کویر گندم بریان در بیایان لوت گرمترین نقطه دنیا، پست ترین منطقه ایران و فاقد حیات است گفت: پست ترین منطقه ایران و گرمترین نقطه زمین که فاقد حیات است چاله مرکزی لوت در 75 کیلومتری شرق شهداد است.

پروفسور پرویز کردوانی با تاکید بر اینکه در طول دهها سال فعالیت شبانه روزی اش در حوزه کویر و بیابان چنین اظهار نظری نکرده می گوید: همان طور که دهها سال قبل ادعا کرده ام پست ترین نقطه در بیابان لوت چاله مرکزی لوت به ارتفاع 56 متر از سطح دریا و در فاصله 75 کیلومتری خط مستقیم هوایی از شهداد به سمت شرق است.

این استاد دانشگاه می گوید: گندم بریان در شمال شهداد و در ارتفاع بالای 400 متر از سطح دریا قرار دارد ولی یک گروه که برای گردشگری به گندم بریان رفته اند در گزارش سفر خود بی آنکه به اصل گفته های من مراجعه کرده باشند به نقل از من در روزنامه همشهری به اشتباه نوشته اند: " اثبات شده که گندم بریان در بیابان لوت با دمایی بیش از 67 درجه سانتیگراد در سایه، گرم ترین نقطه کره خاکی است."

کردوانی تاکید دارد که چاله مرکزی لوت که در فاصله 75 کیلومتری شرق شهداد واقع است، توسط محققان ناسا نیز به عنوان گرم ترین منطقه زمین و پست ترین نقطه بیابان لوت شناخته شده است و می گوید: "فاصله گندم بریان با پست ترین نقطه زمین بیش از 100 کیلومتر مربع است."

حاصل سالها زندگی در کویر و مطالعات میدانی و دانشگاهی دکتر کردوانی غیر از کشف و نامگذاری مناطق مختلف و بررسی ابعاد مختلف کویر و شور زارها و نمکدانهای کویری خاطرات ویژه و سخنان نغز و شکرریز اوست که از اطلاعات علمی و نمک بیابان پر است.

دانشمند پیر این سالها، در سال 47 و در حالی که از شدت گرسنگی نا نداشته حین انجام مطالعات میدانی در مرغاب کوه لوت آهویی را دیده که بعد از مدتی بی غذایی آرام می چریده است. به سمتش دویده و آهوی بیچاره از بس انسان ندیده بود نتوانسته حرکت کند و دکتر جوان سرش را برید! می گوید: "وقتی که می خواستم سرش را ببرم به چشمهای من خیره بود و من گریه کردم و تا همیشه یاد چشمهاییش با من است ولی چاره جز شکار آن آهوی زیبا نداشتیم!

 

 

 


[ شنبه 90/1/27 ] [ 10:59 عصر ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

سال گذشته در همدان حمله گرگها سمت و سوی اخبار را عوض کرد بعضی ها این مسئله به حدی بزرگ کردند که گاردی از بسیج برای شکار گرگ های منطقه بهار و لاله جین شکل گرفت. 

چهارشنبه گذشته مدیر کل محیط زیست همدان گفتگویی را با خبرگزاری مهر انجام داد و نکاتی را در مورد حمله گرگ ها بیان کرد و تحلیل جالبی را نیز در این زمینه مطرح کردند.

از طرفی سال گذشته ایشان خبری را در مورد پروژه مطالعاتی (اکولوژیک گونه گرگ) را اعلام کردند که به گفته ایشان 50 درصد مطالعات انجام شده است. 

تیتر خبری را که خبرگزاری مهر انتخاب کرده "حمله گرگها به زباله های سرگردان روستاهای همدان" جالب است.

 

با نزدیک شدن به فصل تابستان برخی مناطق در روستاهای استان همدان در خطر حمله از سوی این حیوان هستند که مدیرکل محیط زیست همدان نسبت به این اتفاق هشدار داده است.

حمله گرگ به روستاهای همدان در بهار و تابستان به اوج می رسد

قربانعلی محمد پور در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان با بیان اینکه از حدود چهار سال پیش تاکنون هر ساله با شروع فصل بهار و آغاز فعالیتهای کشاورزی، نگرانی از وجود گرگ در مزارع کشاورزی و روستاها وجود دارد، گفت: حمله گرگ در اواخر بهار و تابستان در روستاهای شهرستانهای رزن و بهار از توابع استان همدان اوج می گیرد و همدان از استان هایی محسوب می شود که گونه گرگ در اکثر مناطق آن پراکنش دارد.

محمدپور علت این امر را اقلیم استان همدان عنوان کرد و با بیان اینکه گسترش حرفه کشاورزی در روستاها در افزایش حضور گرگ در این مناطق موثر است، گفت: متاسفانه تضاد این گونه با جوامع بومی افزایش یافته است که تغییر بسیار زیاد زیستگاه های گرگ به دست انسان ها از دلایل آن است.

چهار کودک در روستاهای همدان طعمه گرگ شدند

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر گزارشاتی از حملات گرگ ها به دام ها و حتی انسان در استان همدان ارائه شده است، گفت: در پی این رخداد تاکنون چهار کودک کشته و شماری از روستاییان زخمی شده اند.

وی با تاکید بر اینکه کانون حملات در استان همدان به شهرستان های بهار و رزن اختصاص دارد و در فصل تابستان شاهد افزایش آن بوده ایم، گفت: در برخی شهرستان ها از جمله تویسرکان با وجود بیشتر بودن تعداد گرگ های سرشماری شده، آمار حملات کمتر است.

عقاید غلط گله داران باعث افزایش هیبرید گرگاس شده است

مدیرکل محیط زیست استان همدان در ادامه به مطرح بودن دو فرضیه در این خصوص اشاره کرد و با بیان اینکه پدیده دو رگه گیری بین گرگ و سگ از جمله این فرضیه ها است، گفت: متاسفانه طی چندین سال اخیر گزارش های مستندی در سازمان محیط زیست موجود است که جوامع محلی همچون گله داران و چوپانان با عقاید غلط و غیرکارشناسانه خود اقدام به زنده گیری گرگ های نر کرده و به منظور جفتگیری، آنها را در کنار سگ های ماده قرار می دهند که پس از این امر هیبریدی با نام محلی "گرگاس" یا همان "سگ گرگ" به وجود می آید که خلق و خوی گرگ را دارد با این مزیت برای گرگ که در جوامع انسانی است و باز هم خطر حمله گرگ به انسان وجود دارد.

گرگ سگ ها؛ خلق و خوی تهاجمی دارند ادامه مطلب...

[ شنبه 90/1/27 ] [ 12:7 صبح ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]

 

سال گذشته بدترین سال برای محیط زیست ایران بود.

آتش سوزی در جنگلهای مریوان که حتی در زمستان نیز ادامه یافت و آتش سوزی در قدیمی ترین پارک ملی ایران – گلستان- و صدها آتش سوزی دیگر به همراه تخریب و قطع درختان جنگلهای ملی ایران همگی اتفاقاتی بود که سال 89 را به عنوان بدترین سال محیط زیستی بخصوص برای جنگلها معرفی کرد.

 

این اتفاق دقیقا در سالی رخ داد که ابتدای آن با نام سال تنوع زیستی و انتهای آن به نام سال جهانی جنگلها نام گذاری شده بود. واقعا درد آور است چرا که ما نیز عضو این پیمان نامه های هستیم که هر ساله سازمان ملل آن را انتخاب میکند و ما نیز باید به آن پایبند باشیم.

امروز دو خبر در تیتر روزنامه همشهری و خبرگزاری فارس در مورد جنگلها شمال خودنمایی میکرد.

این دو خبر مصاحبه های بود با افراد صاحب نظر در زمینه جنگل در ایران که هر کدام به زوایای تاریکی از مسئله تخریب جنگل در ایران پرداخته بودند. 

خبرگزاری فارس: عضو هیئت مدیره انجمن علمی جنگلبانی ایران با بیان اینکه جنگلهای شمال وضعیت اسفباری دارند، گفت: در حال حاضر مجوز صدور قطع درختان جنگل تا 5 برابر میزان رویش، صادر می‌شود که امکان احیا مجدد این درختان در آینده نیز وجود ندارد و تا 10 سال آینده عملا تعریف جنگل را در شمال از دست خواهیم داد  .

که در ادامه مهندس پیمان یوسفی آذر که در سال گذشته ما بسیار به او زحمت دادیم زوایای پنهان و نهانی را از مشکلات جنگلها بیان میکنند که پیشنهاد میکنم کل مطالب آنرا بخوانید.

از طرفی اسدافلاکی خبرنگار باسابقه روزنامه همشهری گفتگویی را با مهندس کاظم نصرتی نصرآبادی ، رئیس جامعه جنگلبانی ایران  انجام داده و تحلیل کاملی را در مورد بحثی که ریس سازمان محیط زیست در نشت خبری خود داشته است در مورد ادغام دو سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع در قالب یک سازمان انجام داده که به او نیز به مسائلی اشاره میکند که دولتمردان باید به آن توجه بیشتری داشته باشند.

اما به راستی افرادی که در راس دولت به عنوان قوه ی مجریه نشسته اند با این مسایل آشنایی ندارند، و یا کارشناسان مربوطه این مسایل را برا مدیران خود بازگو نمیکنند. که اگر واقعا نمیدانند به نظر نمیرسد که در آینده نیز از این مسایل با خبر شوند.

و آنچه که مهم است این است که جنگلهای ایران در حال از بین رفتن است. و این مساله به سرعت در حال پیشروی است و تنها ما و محیط زیست ما است که ضرر میکند.

 

 


[ سه شنبه 90/1/23 ] [ 11:14 صبح ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

از سال 84 که در رشته محیط زیست مشغول به تحصیل شدم، این وبلاگ را ایجاد و در هر بازه زمانی به هر اندازه که توان داشتم مطالبم را در آن می نگاشتم. از پاییز سال 89 با تحولی که در نگرشم به حوزه محیط زیست بوجود آمد. سمت و سوی وبلاگم نیز به مسئله اکوتوریسم تغییر کرد تا در اول بهمن سال 90 عنوان وبلاگم از محیط زیست همدان به محیط زیست همدان -اکوتوریسم تغییر کرد. چرا که تنها صنعت حامی محیط زیست، صنعت اکوتوریسم است. و امیدوارم که این صنعت به عنوان حامی محیط زیست بتواند از مشکلات عمده حیات بکاهد.
امکانات وب


بازدید امروز: 39
بازدید دیروز: 14
کل بازدیدها: 363973