سفارش تبلیغ
صبا

محیط زیست همدان - اکوتوریسم
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

ادامه پیگیری بزرگترین گودبرداری تاریخ الوند:

سعید شاهسوند خبرنگار تسنیم مینویسد:

غفلت از حفاظت طبیعت الوند در سایه شعارزدگی مسئولان/نوش‌دارویی که جراحت الوند را درمان نمی‌کند


به گزارش خبرگزاری تسنیم همدان، هفته‌های گذشته عملیات خاکبرداری هتل پنج ستاره شادی در ابتدای بلوار کولاب با مجوز کمیسیون ماده 5 و شهرداری همدان آغاز شده و به نوعی بزرگترین خاکبرداری تاریخ الوند رقم خورد.

کلنگ پروژه هتل «شادی» همدان اسفند ماه سال 93 بر زمین خود ولی تا یک ماه گذشته هیچگونه اقدام اجرایی روی زمین این پروژه صورت نگرفت و تنها شاهد گذر ایام از پس این طرح گردشگری در همدان بودیم.

پس از گذشت یک سال، اعضای شورای شهر و شهردار همدان سرمایه‌گذار پروژه هتل شادی همدان را برای پاسخگویی درباره عملکرد کُند و ضعیف در این پروژه به کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان فرامی‌خوانند.

«شهردار همدان در این جلسه که روز 6 اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، از باطل شدن مجوز ساخت هتل پنج ستاره در بلوار کولاب همدان خبر داد و گفت: اجرای هتل 5 ستاره بلوار کولاب همدان در توان سرمایه‌‌گذار فعلی نیست، مجوز خاکبرداری هتل پنج ستاره در بلوار کولاب همدان یک سال و نیم پیش صادر شده ولی سرمایه‌گذار تاکنون هیچ گونه اقدام اجرایی در این زمینه نداشته است.

سیدمصطفی رسولی با بیان اینکه اصل مصوبه ساخت هتل پنج ستاره در بلوار کولاب همدان باطل شده است، افزود: کمیسیون ماده 5 نیز مصوبه‌ای برای ساخت هتل در این منطقه داده بود که با گذشت زمان و اتمام مهلت تعیین شده این مجوز نیز باطل شده است.

رسولی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار پس از یک سال و نیم دوباره به دنبال گرفتن امتیاز از شهرداری و شورای شهر است، تصریح کرد: مصوبات شورای شهر و کمیسیون ماده 5 ابطال شده و این سرمایه‌گذار پس از این مدت باید دوباره مجوزها را بگیرد.

وی با اعلام اینکه قرار بود گودبرداری این پروژه زمستان سال 93 انجام شود ولی این اتفاق نیفتاد، بیان کرد: با توجه به قرار گرفتن این پروژه در محور گردشگری همدان، اجازه انجام خاکبرداری در فصول بهار و تابستان داده نمی‌شود.»

شهردار همدان در این جلسه انتقادات بسیاری را به عملکرد ضعیف سرمایه‌گذار وارد کرده و از لغو مجوزهای پروژه‌ای می‌گوید که با قوت تمام از یک ماه و نیم گذشته عملیات اجرایی خود را آغاز کرده است، از سوی دیگر این موضوع قابل توجه است که شهردار همدان به صراحت اعلام کرده بود اجازه خاکبرداری در فصول بهار و تابستان به این پروژه داده نمی‌شود ولی چه می‌شود که عملیات خاکبرداری این پروژه اردیبهشت ماه در یکی از بهترین محورهای گردشگری همدان انجام می‌شود.

«سرمایه‌گذار پروژه نیز در جلسه مورخ 6 اسفند ماه سال گذشته کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان با اعلام اینکه اجرای هتل پنج ستاره در بلوار کولاب همدان 100 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد، گفت: 80 درصد این مبلغ از طریق تسهیلات بانکی و مابقی با آورده شخصی تامین می‌شود تا بتوان پروژه را به اتمام رساند.

شادی با اشاره به اینکه در ابتدا قرار بود این پروژه با سرمایه‌گذاری 15 میلیارد تومانی انجام شود، اظهار داشت: اما جلساتی که با استاندار همدان داشتیم به این جمع‌بندی رسیدیم تا این هتل با خدمات و امکانات بهتری اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه به جدیت دنبال کار بوده و در تلاش هستیم تا عملیات اجرایی پروژه به زودی آغاز شود، گفت: یک سال برای مطالعات معماری این هتل زمان نیاز بوده و در حال نهایی کردن نقشه‌ها توسط کارشناسان و مشاور هستیم.

سرمایه‌گذار پروژه هتل پنج ستاره همدان با بیان اینکه این پروژه در 9 طبقه و زمینی به مساحت 20 هزار مترمربع اجرایی می‌شود، عنوان کرد: نزدیک به 23 هزار مترمکعب خاکبرداری در این پروژه باید انجام شود اما نیاز است تا برخی مجوزها از سوی شهرداری همدان صادر شود.»

مجوزهای پروژه‌ای که براساس گفته‌های شهردار همدان در واپسین روزهای اسفند باطل شده بود اردیبهشت ماه اقدام به انجام عملیات خاکبرداری به حجم بالایی می‌کند که این امر در لوای توسعه گردشگری و داشتن مجوزهای قانونی انجام شده است.

اما نکته جالب موضوع آنجاست که پس از انجام عملیات خاکبرداری به حجم وسیع و عیان بودن این اقدام، مسئولان استان همدان از جمله استاندار همدان به منظور شو و اعلام شعار، در جمع فعالان و سمنهای زیست محیطی و خبرنگاران اعلام می‌کند تا موضوع خاکبرداری هتل شادی همدان مورد بررسی قرار می‌گیرد که می‌توان عنوان نوش‌داروی بعد از مرگ بخشی از دامنه الوند را به این موضوع نسبت داد.

حوزه محیط زیست استان همدان نسبت به گذشته فعالیت بیشتری در زمینه حفاظت و حراست از محیط زیست داشته ولی متاسفانه شاهد هستیم استاندار همدان به عنوان مدیر ارشد استان به جای بررسی امور قبل از اجرا، شعارهای حمایت و حفاظت از محیط زیست را نوبت به نوبت در مراسمهای مختلف صرف می‌کند.

لکه غیرسبز(هتل شادی) از قلب الوند پاک شود

دبیر موسسه حیات سبز سرزمین در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه حریم شهر همدان دارای قوانین مشخصی برای ساخت و سازهای مختلف بوده که براساس طرح تفضیلی تعریف شده است، تصریح کرد: این حریم با یک کمربند سبز مشخص شده که برای عموم مردم است.

محمد سوزنچی با بیان اینکه این رویه به عنوان حق حیات شهر محسوب می‌شود، اظهار داشت: چند سال گذشته بلندمرتبه‌سازانی به منطقه بلوار ارم هجوم آورده و چندین پروژه بزرگ 40، 50 و 70 طبقه‌ای را برای مجوز گرفتن وارد شورای شهر کردند که در این بین اختلاف نظرهایی بوجود آمد ولیکن با توجه به اعلام نظرهای متخصصان و فعالان سمنهای همدان جلوی این تخریب گسترده گرفته شد.

وی آغاز ساخت و ساز مجموعه‌های بزرگ در کمربند سبز همدان، افزایش رونق اقتصادی ساخت و ساز در محدوده باغات همدان، از بین رفتن منظر سبز کوهستان، رونق گرفت تخریب باغات، از بین رفتن فضای سبز شهری و ایجاد مالکیت فضایی برای زوایای دید مردمی را از تبعات ساخت هتل شادی در بلوار کولاب همدان دانست.

سوزنچی با تاکید بر اینکه حتما نباید هتل‌سازی در پرترافیک‌ترین مسیر گردشگری همدان انجام شود، بیان کرد: در حال حاضر در ابتدای شهرک فرهنگیان و بلوار بعثت پروژه‌های هتل‌سازی در دست اجراست که مشکلی نیز برای طبیعت همدان ایجاد نمی‌کند ولی ایجاد این هتل در ابتدای بلوار کولاب تبعات خاص خود را به دنبال دارد.

دبیر موسسه حیات سبز سرزمین با اعلام اینکه با عنوان هتل‌سازی قلب الوند را به تکان درآوردند، اظهار داشت: فعالان محیط زیست با بزرگترین گودبرداری تاریخ الوند مخالف هستند.

سوزنچی با بیان اینکه هیچ یک از فعالان زیست محیطی با رونق گردشگری و ایجاد هتل در همدان مخالف نیستند، عنوان کرد: از اقدامات استاندار همدان برای ایجاد هتل در سطح شهر همدان حمایت می‌کنیم ولی این درخواست از سوی سمنهای محیط زیستی وجود دارد که این لکه غیرسبز(پروژه هتل شادی) از قلب الوند پاک شود.

وی با اعلام اینکه مدل خاکبرداری و حجم برداشت به قدری است که صدای فعالان محیط زیست را بلند کرده است، اظهار داشت: متاسفانه هیچ تابلویی در ورودی آن که مشخص کند این پروژه را چه کسانی مجوز داده‌اند نصب نشده است.

وضعیت پروژه هتل شادی به صورت بهینه مدیریت شد

معاون عمرانی استاندار همدان نیز در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه سوابق هتل شادی همدان به هشت سال گذشته مربوط می‌شود، گفت: تمام مجوزهای این پروژه در گذشته داده شده بود و در شورای عالی شهرسازی مطرح و قسمتی از طرح دچار مشکل شد که در نهایت دستور توقف آن صادر شد.

محمودرضا عراقی با بیان اینکه با پیگیری سرمایه‌گذار مجوز احداث هتل صادر شده بود، گفت:  با توجه به حساسیتی که امروز نسبت به فضا و منظر جنوب همدان وجود دارد تلاش شده بسیاری از متقاضیان را به مناطق دیگر برای اجرای پروژه‌های هتل هدایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه این طرح از گذشته در این منطقه پایه‌گذاری شده است، گفت: درختی در محل احداث این هتل وجود نداشت که در زمان احداث قطع شود و ارتفاع نیز به صورت پلکانی تعریف شد تا از خط آسمان منطقه بالاتر نباشد.

عراقی با بیان اینکه سعی شده سرمایه‌گذار این پروژه با شرایط کسی که امروز برای دریافت مجوز اقدام می‌کند یکسان دیده نشود، اظهار داشت: مدیریت استان همدان در عمل انجام شده قرار گرفت که تلاش شد به صورت بهینه وضعیت مدیریت شود.

وی با بیان اینکه تعطیل کردن پروژه نیز جالب نبود، گفت: اگر به این نتیجه برسیم که کاری اشکال بزرگی دارد باید هزینه آن را پرداخت کرده و متوقف کنیم ولی برای احداث هتل حساس هستیم و همراهی لازم را برای ایجاد هتل خواهیم داشت تا توسعه گردشگری همدان نیز رقم بخورد.


[ چهارشنبه 95/3/19 ] [ 9:27 صبح ] [ محمد سوزنچی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

از سال 84 که در رشته محیط زیست مشغول به تحصیل شدم، این وبلاگ را ایجاد و در هر بازه زمانی به هر اندازه که توان داشتم مطالبم را در آن می نگاشتم. از پاییز سال 89 با تحولی که در نگرشم به حوزه محیط زیست بوجود آمد. سمت و سوی وبلاگم نیز به مسئله اکوتوریسم تغییر کرد تا در اول بهمن سال 90 عنوان وبلاگم از محیط زیست همدان به محیط زیست همدان -اکوتوریسم تغییر کرد. چرا که تنها صنعت حامی محیط زیست، صنعت اکوتوریسم است. و امیدوارم که این صنعت به عنوان حامی محیط زیست بتواند از مشکلات عمده حیات بکاهد.
امکانات وب


بازدید امروز: 19
بازدید دیروز: 22
کل بازدیدها: 366980